Make your own free website on Tripod.com
 

 
 

 

 
   

فوايد نماز شب

 

فوايد دنيوي نماز شب

 

خداوند مشتاق كيست؟

خداوند متعال به يكي از صديقين وحي نمود كه براي من بندگاني هستند كه مرا دوست مي‌دارند و من هم آنها را دوست مي‌دارم، آنان مشتاق من، و من هم مشتاق آنها هستم، و آنها مرا در ياد دارند و من هم به ياد آنان هستم، آنها به من نظر دارند، و من هم به آنها نظر دارم، پس اگر تو قدم جاي قدم آنها بگذاري، تو را هم دوست خواهم داشت و اگر از راه آنها منحرف شوي عقوبتت خواهم نمود.

آن صديق گفت: معبود من! نشانه آنها كه مورد توجّه تو هستند چيست؟

خطاب رسيد: آنان روزها همچون چوپان مهرباني كه مواظب گوسفندان خود هست به سايه مي‌نگرند و منتظر آمدن شب هستند، و همان گونه كه پرندگان هنگام غروب با شور و شوق عازم آشيانه خود مي‌گردند. اينان هم با همين حال به استقبال غروب خورشيد مي‌روند.

پس آنگاه كه شب فرا رسيد، و تاريكي همه جا را فرا گرفت و فرش‌ها پهن و همه گرد هم جمع شدند و هر دوستي با دوست خود خلوت نمود اينان در برابر من به پاي مي‌ايستند و صورتهاي خود را بر خاك مي‌نهند، و با تلاوت آيات قرآن به مناجات و گفتگوي با من برمي‌خيزند، و نعمتهاي مرا سپاس مي‌گويند. پس آنان را مي‌بيني كه گاه گريه مي‌كنند، و گاه شيون سر مي‌دهند، گاه آه مي‌كشند، و گاه از معاصي و گناهان شكوه مي‌كنند، گاه ايستاده و گاه نشسته، و گاهي در حال ركوع، و گاه در سجده هستند، و آنچه را كه به خاطر من تحمل آن مي‌كنند، همه را مي‌بينم، و شكوه‌هائي كه از محبت من بر لب دارند مي‌شنوم.

اولين چيزي كه به آنها عطا كنم سه چيز است يكي اينكه نور خودم را در دلهاي آنها بيفكنم در نتيجه همانگونه كه من از آنها آگاهم، آنها نيز از من با خبر خواهند بود، دوم اينكه اگر آسمانها و زمينها و آنچه را كه در اين ميان هستند در ميزان آنها ببينم باز آن را كم خواهم دانست، سوم رو سوي آنها مي‌كنم، و آيا اگر كسي من رو سوي او آورم، احدي مي‌تواند بداند كه چه به او عطا خواهم نمود.

 

1) رسول خدا (ص) در مورد فوايد دنيوي نماز شب مي‌فرمايد:

- پیامبر اكرم (ص) به حضرت علي (ع) فرمودند: يا علي پنج چیز دل را روشن می‌کند:

۱- بسیار قل هو الله خواندن.

۲- کم خوراکی.

۳- مجالست با علما.

۴- نماز شب.

۵- رفتن به مسجد برای نماز.

 

- رسول خدا (ص) فرمود: هنگاميكه آخر شب فرا مي‌رسد، خداوند منزّه مي‌فرمايد: آيا دعا كننده‌اي هست تا اجابتش كنم؟ آيا درخواست كننده‌اي هست تا حاجاتش را عطا كنم؟ آيا استغفار كننده‌اي هست تا او را بيامرزم؟ آيا توبه كننده‌اي هست تا توبه‌اش را بپذيرم؟.

 

- پیامبر اكرم (ص) فرمود: «مَن کثر صلاته باللیل حسن وجهه بالنهار».

هر کس در شب زیاد نماز شب بخواند، صورت او در روز زیبا می‌شود.

شاید مراد از روایات آن است که خداوند «شادابی چهره و آبرویی» به آنها می‌دهد که «مردم آنان را دوست دارند» و «جذب آنان» می‌شوند و به آنان تمایل پیدا می‌کنند. توجه و اقبال مردم به آنان باعث «جلب رزق و روزی» می‌شود. بدیهی است که فردی به هر شغلی مشغول باشد، وقتيكه به خاطر نماز شب وجهه خوبی نزد مردم پیدا کرد، مردم کارهایشان را به او واگذار می‌کنند و رزق و روزی او فراوان می‌شود.

 

- پيامبر اكرم (ص) فرمود: آنقدر جبرئيل مرا درباره شب خيزى سفارش نمود كه گمان كردم نيكان امتم در شب نخسبند.

 

- پيامبر اكرم (ص) فرمود: «عَلَيْكُمْ بِالصَّلاهِ، عَلَيْكُمْ بِالصَّلاهِ فَاِنّها عَمُودُ دينِكُمْ كاهِدُوا اللَّيْلَ بِالصَّلاهِ وَ اذْكُرُوا اللهَ كَثيراً يُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ».
اى مردم! شما را به نماز سفارش مى‌كنم، بر شما باد به نماز، براستيكه نماز ستون دين شماست؛ رنج بيدارى شب را به خاطر نماز تحمّل كنيد و بسيار ياد خداوند سبحان كنيد كه گناهان شما را پاك مى‌كند».

 

- پیامبر (ص) به جبرئیل فرمودند: مرا پند ده.

جبرئیل گفت: ای محمد، هر چه می‌خواهی عمر کن، اما بدان که سرانجام خواهی مرد، و به هر چه می‌خواهی دل ببند، اما بدانكه سرانجام از آن جدا خواهی شد و هر عملی که می‌خواهی انجام بده ولی بدان سرانجام عملت را خواهی دید و نیز بدانكه «شرف مؤمن نماز شب اوست» و «عزٌتش» در خودداری از ریختن آبروی مردم است.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: اي ابوذر سفارش پيامبرت را حفظ كن كه برايت سود آور است: هر كس آخر كارش با نماز شب باشد و بميرد، «بهشت» براي اوست.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: نماز شب وسيله‌اي است براي «خوشنودي خدا و دوستي ملائكه».

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: سه گروهند كه خداوند از آنان خوشنود است:

1) كسي كه نماز شب مي‌خواند.

2) جمعي كه نماز جماعت تشكيل مي‌دهند.

3) دسته‌اي كه در برابر دشمن، در راه خدا صف آرايي كرده‌اند.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: «اِذا قامَ الْعَبْدُ مِنْ مَضْجَعَهِ وَ النّعاسُ فى عَيْنَيْهِ لِيَرْضى رَبَّهُ لِصَلاهِ لَيْلِهِ، باهَى اللهُ بِهِ الْمَلائِكَهَ فَيَقُولُ: أما تَرَوْنَ عَبْدى هذا، قامَ مِنْ مَضْجَعهِ وَ تَرَكَ لذَيذَ مَنامِهِ اِلى ما لَمْ أفْرَضْهُ عَلَيْهِ، اِشْهَدُوا اِنّى قَدْ غَفَرْتُ لَهُ».

هنگاميكه بنده از خوابگاه لذّت بخش خود براي اقامه نماز شب به خاطر جلب خشنودي خدايش برخيزد درحاليكه بقاياي خواب در چشمانش مي‌باشد، خداوند بر فرشتگان مباهات مي‌كند و درباره او مي‌فرمايد: آيا نمي‌نگريد اين بنده‌ام را كه از خواب شيرين خود دست برداشته و به نمازي كه بر او واجب نكرده‌ام برخاسته است؟! گواه باشيد كه من او را آمرزيدم.

 

- رسول خدا (ص) فرمود: «اِنَّ الْبُيُوتَ الّتى يُصَلّى فيها بِاللَّيْلِ وَ يُتْلى فيهَا الْقُرآنُ يُضْييءُ لأهْلِ السَّماءِ كَما تُضييءُ الْكَواكِبُ الدُّريُّ لأهْلِ الأرْضِ».
به راستى خانه‌هايى كه نماز شب در آنها خوانده و قرآن كريم تلاوت مي‌شود، براى اهل آسمان مى‌درخشد، همانگونه كه ستاره درخشنده براى اهل زمين مي‌درخشد».

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: در شب ساعتی است که بنده مومن در آن دعا نمی‌کند مگر اینکه مستجاب شود.

از حضرت پرسیدند: و آن چه هنگام است؟

حضرت فرمودند: ما بین نصف شب تا ثلث باقی مانده از شب.

احتمال دیگر این است كه وقتی انسان نماز شب می‌خواند و دعا می‌کند و از خدا حاجات خود را می‌طلبد، مخصوصاً اگر دعا کند که خدایا روزی مرا زیاد بگردان، «دعایش مستجاب» می‌شود.

در هر صورت برای رزق و روزی غیر از عوامل مادی از قبیل تلاش برای کسب رزق و روزی، عوامل معنوی نیز مانند دعای پدر و مادر، نماز شب، دعا کردن و صدقه دادن مؤثر است.

نباید همه عوامل را مادی بدانیم، بلکه یک سری عوامل معنوی نیز می‌تواند علّت یا جزء علّت باشد.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: اگر مردم مي‌دانستند كه (در اثر نخواندن نماز شب) «چهار ثواب بزرگ» و پاداش هميشگی را از دست داده‌اند، گريه‌هايشان بر از دست دادنش طولاني مي‌شد.

 

- در حديثي از رسول اسلام (ص) آمده است: هيچ چيز به اندازه گناه کردن انسان را دچار خستگي نمي‌کند. هر چقدر که شب هنگام از خوابتان براي نماز شب بزنيد، اگر اخلاص داشته باشيد به همان اندازه خستگي از شما دور مي‌شود.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: دو ركعت نماز در دل شب از دنيا و آنچه در آن است نزد من محبوبتر است.

 

- رسول خدا (ص) مي‌فرمايد: خدا رحمت كند مردي  كه در شب بيدار شود و  نماز شب بخواند و همسرش را نيز بر اين عمل تشويق نمايد و اگر بيدار نشد (با اجازه قبلي او) به صورت وي آب بپاشد و او را بيدار كند و خدا بيامرزد زني را كه در شب برخيزد و نماز شب بخواند و شوهرش را نيز بدين عمل وادار كند و اگر از جايش برنخواست (با اذن قبلي او) آب به صورتش بپاشد تا او را بيدار كند.

 

- رسول اكرم (ص) فرمود: كسي كه به نيّت بيدار شدن براي نماز شب بخوابد خواب او نوعي «صدقه» بشمار مي‌آيد و خداوند متعال براي او پاداش نماز شب را مقرّر مي‌دارد.

 

- پيامبر اكرم (ص) به اميرالمؤمنين (ع) فرمود: سه چيز مايه انبساط خاطر و باعث شادي مؤمن است:

1) ديدار دوستان

2) افطار كردن روزه

3) عبادت و شب زنده‌داري در پايان شب

 

- بهترین شما کسانی هستند که در سخن گفتن مؤدبند، گرسنگان را سیر مي‌كنند و در شب آن هنگاميكه مردم همگی در خوابند، نماز شب می‌خوانند.

 

- همچنين در بحارالانوار، از مجالس صدوق به سندى از ابن عباس نقل مي‌كند:

«قال رسول الله صلى الله عليه و آله فى حديث فمن رزق صلاة الليل من عبد او امة قام لله مخلصا فتوضا وضوءا سابغا و صلى الله عزوجل بنية صادقة و قلب سليم، و بدن خاشع و عين دامعة جعل الله تعالى خلفة تسعة صفوف من الملائكة فى كل صف ما لايحصى عددهم الا الله احد طرفى كل صف فى المشرق و الاخر بالمغرب قال فاذا فرغ كتب الله عزوجل له بعددهم درجات».

هر بنده‌اى كه توفيق خواندن نماز شب پيدا كند (مرد يا زن) و با اخلاص آخر شب از خواب برخيزد و وضوى كاملى بگيرد و با نيت پاك و قلبى سالم و بدنى با خشوع و چشمى اشك بار نماز بخواند، خداى تعالى پشت سر او نه صف فرشته قرار مي‌دهد كه عدد هر صفى را غير از خدا هيچ كس نمي‌تواند بشمارد؟ يك طرف صف در مشرق و ديگرى در مغرب است، پس هنگاميكه از نماز فارغ شد، به عدد تمام فرشته‌ها براى او درجه نوشته مي‌شود.

 

حضرت علي (ع) در مورد فوايد دنيوي نماز شب مي‌فرمايد:

- امام علی (ع) فرمودند: قیام شب موجب «صحّت جسم» و «خشنودی پروردگار» و در معرض «رحمت» او قرار گرفتن و «تَمَسّک به اخلاق پیامبران» است.

 

- امام علي (ع) فرمودند: «... مَنْ صَلّى لَيْلَهً تامَّهً ثالياً لِكِتابِ الله ـ عَزَّوَجَلَّ ـ راكِعاً وَ ساجِداً وَ ذاكِراً، اُعْطِيَ مِنَ الثَّوابِ ما اَدْناهُ يَخْرُجُ مِنَ الذُّنُوبِ كَيَوْمٍ وَلَدَتْهُ اَمُّهُ، وَ يُكْتَبُ لَهُ عَدَدُ ما خَلَقَ اللهُ ـ عَزَّوَجَلَّ ـ مِنَ الْحَسَناتِ وَ مِثْلِها دَرَجاتٍ».

كسيكه تمامى يك شب را به تلاوت قرآن و نماز و ذكر خداوند بزرگ مشغول باشد، ثوابى به او داده مي‌شود كه كمترين آن اين است كه تمام گناهانش بخشيده مي‌شود؛ مانند روزى كه از مادر زاييده شده بود و به تعداد هر چه خداوند خلق كرده حسنات برايش نوشته مى‌شود و به همين تعداد درجه بر درجاتش افزوده مي‌شود.

 

- سروران ارجمند روشنترين مصداق اين حديث اميرالمؤمنين علي (ع) است، روايت ديگرى است كه در بحارالانوار، از علل الشرايع به سندى از على بن محمد نوفلى نقل شده است كه مى‌فرمايد:

«قال سمعته يقول ان العبد ليقوم فى الليل فيميل به النعاس يمينا و شمالا و قد وقع ذقنه على صدره فياءمر الله تعالى ابواب السماء فتنفتح ثم يقول الملائكة انظروا الى عبدى ما يصيبه فى التقرب الى بما لم افترض عليه راجيا منى لثلاث خصال ذنبا اغفره له او توبة اجددها له اورزقا ازيده فيه اشهدوا ملائكتى انى قد جمعتهن له».

شنيدم امام صادق (ع) فرمود: به درستيكه گاهى بنده خدا آخر شب بيدار مى‌شود، درحاليكه از كسالت خواب به چپ و راست خم مى‌شود و يا سرش را خم كرده و چانه‌اش را به سينه مى‌چسباند، پس در اين هنگام، خداى تعالى امر مى‌كند، تا درهاى آسمان باز مى‌شود، سپس به فرشتگان مى‌فرمايد: به بنده من نگاه كنيد، با آن كه نماز شب را بر او واجب ننموده‌ام، ولى به سبب تقرب به من، خود را به چه زحمتى وادار نموده است و يكى از اين سه خواسته را از من مى‌خواهد: يا «گناه او را بيامرزم» و يا «تجديد توبه» نموده با من رابطه برقرار كند و يا آن كه «روزى بيشترى» مى‌خواهد. اى فرشتگان! شما شاهد باشيد هر سه جهت را به او بخشيدم.

 

حضرت امام سجاد (ع) در مورد فوايد دنيوي نماز شب مي‌فرمايد:

از امام سجاد (ع) سؤال شد: «ما بالَ الْمُتَهَجِّدينَ بِاللَّيْلِ مِنْ اَحْسَنِ النّاسِ وَجْهاً؟ قالَ لاَنّهُمْ خَلَوْا بِاللهِ فَكَساهُمُ اللهُ مِنْ نُورِهِ؛ علل الشرايع».
چرا كسانيكه در دل شب به راز و نياز مى‌پردازند، زيباترين مردم هستند؟ حضرت فرمود: براى اينكه آنها در شب با خداى خويش خلوت مى‌كنند و به راز و نياز مى‌پردازند و خداوند سبحان نيز آنها را به نور خودش مزيّن مى‌نمايد».

 

- از امام زین العابدین (ع) سؤال کردند: چرا متهجدان (عبادت کنندگان) در شب، خوش چهره‌ترین مردم هستند؟ حضرت فرمود: «برای اینکه آنان با خدا خلوت مي‌كنند و «خداوند از نور خودش» به آنان عطا مي‌كند».

 

حضرت امام صادق (ع) در مورد فوايد دنيوي نماز شب مي‌فرمايد:

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: «تتجافى جنوبهم عن المضاجع يدعون ربهم خوفا و طمعا و مما رزقناهم ينفقون - فلا تعلم نفس ما اخفى لهم من قرة اعين جزاء بما كانوا يعملون».

آنها شب هنگام از بسترها برمي‌خيزند و پروردگارشان را با بيم و اميد ميخوانند و از آنچه به آنها روزي داده‌ايم انفاق ميكنند، اما هيچكسي نمي‌داند خداوند چه «پاداشهائى كه موجب روشنى چشمها» مي‌شود در برابر اعمالشان قرار داده است.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: نماز شب باعث «زيبايي سيما»، و «نيكويي اخلاق» و «خوشبويي بدن» و «فراواني رزق» و مايه «اداي قرض» و موجب «از بين رفتن غم» و باعث «تقويت نور چشم» است.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: «لانهم خلوا بالله فكساهم الله من نوره».

كسيكه اهل نماز شب است «روى او نيكو و نورانى» مي‌شود. زيرا آنها با خدا خلوت نمودند در عوض خدا آنها را به كسوت نور خود درآورد.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: نماز شب، «روى انسان را نيكو» و «خلق او را خوب» و «بويش را پاكيزه» و «رزق را زياد» مى‌كند و موجب «ادا شدن قرض» و «برطرف شدن غم و اندوه» و باعث «زيادى نور چشم» مي‌گردد.

توضيح آنكه روزی رسان خدا است و او به خاطر اينكه این افراد نماز شب می‌خوانند، این پاداش «رزق فراوان» را به آنان عطا می‌کند. احتمال دیگر این است: وقتی انسان نماز شب می‌خواند و دعا می‌کند و از خدا حاجات خود را می‌طلبد، مخصوصاً اگر دعا کند که خدایا روزی مرا زیاد بگردان، دعایش مستجاب می‌شود.

در هر صورت برای رزق و روزی غیر از عوامل مادی از قبیل تلاش برای کسب رزق و روزی، عوامل معنوی نیز مانند دعای پدر و مادر، نماز شب، دعا کردن و صدقه دادن مؤثر است.

نباید همه عوامل را مادی بدانيم، بلکه یک سری عوامل معنوی نیز می‌تواند علّت یا جزء علّت باشد.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: نماز شب، «باعث محبوب القواب مردم» مى‌شود و «مؤيد مردم» مي‌شود و زنى كه شوهرش به او مايل نباشد از بركت نماز شب، بسيار به او مايل مي‌شود.

 

-  روايت ديگرى بحارالانوار از ثواب الاعمال، به سندى از امام صادق (ع) چنين نقل مي‌كند كه:

«جاء رجل الى ابى عبدالله عليه السلام فشكا اليه الحاجة فاء فرط فى الشكاية حيت كاد ان يشكو الجوع فقال له ابوعبدالله عليه السلام يا هذا اتصلى فقال الرجل نعم فالتفت ابوعبدالله عليه السلام الى اصحابه فقال كذب من زعم انه يصلى بالليل و يجوع بالنهار ان الله تبارك و تعالى ضمن صلاة الليل قوت النهار».

شخصى خدمت امام صادق (ع) آمد و اظهار فقر و تنگدستى كرد و از حال خود بسيار بد گفت (حتى آنكه گفت اكنون گرسنه‌ام و غذا نخورده‌ام) حضرت به او فرمود: ببينم تو نماز شب مى‌خوانى؟ راوى گفت: آن شخص پاسخ داد: آرى، پس امام صادق (ع) رو كردند به اصحاب و فرمودند: هر كس خيال كند كه نماز شب مي‌خواند و روز گرسنه باشد، او دروغ مي‌گويد: زيرا خداوند متعال ضمانت فرموده كه در برابر نماز شب، «رزق و روزى» روز را بدهد.

 

- امام صادق (ع) فرمود: مرا خوش نيايد از آن بنده كه قرآن خوانده (و فضيلت نماز شب را دريافته) و شب هم بيدار بشود ولى برنخيزد تا بامداد كه نماز صبحش بخواند. از آن حضرت رسيده كه نماز شب «كفاره گناهان» روز است.

 

- امام صادق (ع) در تفسير اين آيه فرمود: «فى قَوْلِهِ تَعالي: ((اِنّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ)) قالَ: صَلاهُ الْمُؤْمِنِ بِاللَّيْلِ يُذْهِبُ بِما عَمَلَ مِنْ ذَنْبٍ بِالنّهارِ؛ من لا يحضره الفقيه».
  حسنات بديها را از بين مى‌برد.  فرمود: نماز شبِ مؤمن، گناهى را كه او در روز [بر اثر غفلت] انجام داده است، از بين مى‌برد».

 

- مفضل بن عمر از حضرت صادق (ع) و آن بزرگوار از پدرش، از پدران بزرگوارش (ع) نقل مي‌كند كه رسول خدا (ص) فرمود:

خداوند جّل جلاله به دنيا وحي كرد: هر كس در خدمت تو باشد، تو او را به رنج و تعب بيانداز و هر كسيكه تو را رها كند، تو در خدمت او باش و هرگاه بنده در دل شب تار، با مولاي خود خلوت كند و با او به راز و نياز بپردازد، خداوند نور را در دل او جايگزين فرمايد.

و چون بگويد: اي ربّ و اي ربّ من، خداوند جليل جلّ جلاله، صدايش كرده و گويد لبّيك (بله، بله) اي بنده من، بخواه از من تا اعطايت كنم، به من توكّل نماي تا كفايتت كنم، سپس خداوند جلّ جلاله به فرشتگانش مي‌فرمايد: اي فرشتگان من، بنده‌ام را بنگريد، در دل اين شب تيره با من خلوت كرده است. درحاليكه بطالت پيشگان به لهو و لعب مشغولند و غفلت زدگان در بستر خواب خفته‌اند، اينك گواه باشيد كه من بطور حتم او را آمرزيدم.

 

- امام صادق (ع) فرمود: «علیکم بصلاة اللیل فأنّها سنّة نبیّکم و دأب الصالحین قبلکم و مطردة الداء عن اجسادکم».

بر شما باد به نماز شب خواندن، زیرا سنت پیامبرتان است و روش صالحان قبل از شما بوده و دردها را از جسم شما برطرف مي‌كند.

 

- باز از حضرت نقل شده است: «صلاة الیل تبیّض الوجه و صلاة اللیل تطیّب الریح و صلاة الیل تجلب الرزق».

نماز شب چهره را شاداب مي‌كند و باعث خوشبویی بدن می‌گردد و «باعث رزق و روزی» می‌شود.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: نماز شب موجب «مباهات خداوند بر ملائكه و فرشتگان» مي‌شود.

 

- اين آيه شريف «و الذاكرين الله كثيرا و الذاكرات» شامل او مى‌شود كسانيكه زياد ذكر خدا را مي‌گويند از مرد وزن هر كه باشد (خداوند بهشت را براى آنها مهيا مي‌كند).

 

- مشرف به جواب لبيك از جانب پروردگار عالم مي‌شود زيرا خداوند مجيب الدعوات است و دعاى بندگان مخلص را اجابت مي‌كند و نور خدا در قلب او ثابت مي‌شود و «گناهان او آمرزيده» مي‌شود.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: « اَلْمالُ وَ الْبَنُونَ زِينَهُ الْحَيوه ِالدُّنْيا وَ ثَمانِ رَكَعاتٍ مِنْ آِخِر اللَّيْلِ وَ الْوَتْرِ زينَهُ الآخِرَهِ ...

  مال و فرزندان، زينت زندگى دنيا و هشت ركعت در آخر شب و نماز وَتر  زينت آخرت است.

 

- حضرت امام صادق (ع) مي‌فرمايند: هنگامیکه نماز شب نصیب زن یا مردی شود، و او برای خدا بپا خیزد و وضو بگیرد، با نیت راستی و قلب سلیم و چشم گریانی نماز شب گذارد، خداوند پشت سر او هفت «صف از ملائکه» که هر صفی را شماره نتوان کرد مگر خود خدا، قرار دهد. یک جانب هر صف به مشرق و دیگری به مغرب است. پس وقتی از نماز فارغ شود خداوند به تعداد آن ملائکه، برای نماز گذارنده درجاتی می‌نویسد.

   
 

 

 
         
 

 

 
   

فوايد اخروي نماز شب

 

- در سوره سجده (آيه 17) خداوند مي‌فرمايد: «فلا تعلم‏نفس ما اخفى لهم من قرة اعين‏».

مردان خدا براى انجام نيايش سحرگاهان و نماز شب، از بستر گرم فاصله مي‌‏گيرند و به نماز شب مشغول مي‌‏شوند، پاداش آنان، غير از «بهشت و حوريان و ...» چيزهايى است كه خداوند برايشان ذخيره كرده كه موجب روشنى ديدگانشان است.

 

 رسول خدا (ص) در مورد فوايد اخروي نماز شب مي‌فرمايد:

- پيامبر اكرم (ص) فرمود: «صَلاهُ اللَّيْلِ سِراجٌ لِصاحِبِها فى ظُلْمَهِ الْقَبْرِ وَ قَوْلُ لا اِلَه اِلاّ اللهُ مُطَرِّدُ الشَّيْطانَ عَنْ قائِلها».

نماز شب چراغى است براى تاريكى قبر نمازگزار و گفتن لا اله الاّ الله شيطان را از گوينده آن دور مى سازد.

 

- پيامبر اكرم (ص) فرمود: «نور مؤمن در روز قيامت»، نماز در دل شب مي‌باشد.

 

- رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: در قيامت پس از آن كه خداوند همه انسانها را جمع كند، منادى ندا مى‌كند و مى‌گويد:

پيش آيند كسانيكه در نيمه‌هاى شب از بستر خواب دور مى‌شدند و خدا را مى‌خواندند و از خشم و غضبش بيمناك و به رحمتش اميدوار بودند.

آنگاه جمعى پيش روند و قبل از ديگران به جايگاههاى خود (در بهشت) وارد شوند و بعد از آنان به حساب مردمِ ديگر رسيدگى نمايند.

 

- پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايد: وقتی روز قيامت شد، نماز شب شخص ظهور می‌کند و اين آثار برای اوست: نماز در بالای سرش «سايه‌بان» است. بر سرش چون «تاجی» است. «لباس بدن» نمازگزار است (آنجا که همه عريانند) «نوری» است که در برابرش می‌تابد. ميان شخص و «آتش حائل» و فاصله می‌شود. در برابر خداوند متعال برای مؤمن «برهان» می‌باشد. در «ميزان اعمال» انسان سنگين است. «جواز عبور از صراط» است. «کليد بهشت» است.

  

حضرت علي (ع) در مورد فوايد اخروي نماز شب مي‌فرمايد:

- حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: نماز شب بر طرف كننده «وحشت قبر» است.

 

- حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: هر کس يک شب تمام به عبادت به سر برد، درحاليكه قرآن شريف را تلاوت کند و هم در رکوع و سجود و ذکر خدا باشد، «مشعلی از نور در قبر» او بزنند و تيرگی گناه و حسد را از قلب او بر طرف سازند، او را از «عذاب قبر ايمن» گردانند و بيزاری و «برات آزادی از جهنم» بدو عطا کنند.

 

حضرت امام صادق (ع) در مورد فوايد اخروي نماز شب مي‌فرمايد:

- امام صادق (ع) فرمود: هر عمل نيكى در قرآن ثوابى برايش مقرر شده جزء نماز شب كه خداوند عزوجل به جهت اهميت آن ثوابى برايش ذكر ننموده و فرمود: (تتجا فى جنوبهم).

 

- امام صادق (ع) فرمود: نماز در آخر شب «افتخار مؤمن و زینت او در دنیا و آخرت است».

 

- امام صادق (ع) مى‌فرمايد: «ثلاثة هن فخر المؤ من و زينة فى الدنيا و الاخرة، الصلوة فى آخر الليل و ياسه مما فى ايدى الناس و ولاية الامام من آل محمد».

سه چيز است كه افتخار مؤمن و زينت او در دنيا و آخرت است:

1) نماز در آخر شب.

2) بي‌اعتنائى به آنچه در دست مردم است.

3) ولايت امام از اهلبيت پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم).

 

- امام صادق (ع) فرمودند: در روز قيامت همه چشمها گريان است مگر سه چشم:

1) چشمي كه از (ديدن و نظر به) آنچه خداوند حرام كرده بر هم نهاده شده.

2) چشمي كه در راه طاعت خداوند بيداري كشيده.

3) چشمي كه در دل شب از ترس خدا گريسته است.

 

- امام صادق (ع) فرمود: «صَلِّ رَكْعَتَيْنِ فى سَوادِ اللَّيْلِ لِوَحْشَهَ الْقُبُورِ».
در تاريكى شب براى وحشت قبرها دو ركعت نماز بخوان».

 

حضرت امام رضا (ع) در مورد فوايد اخروي نماز شب مي‌فرمايد:

- حضرت رضا (ع) فرمودند: «نماز  شب خواندن را بر خود لازم بدانيد زيرا هر بنده مؤمني كه هشت ركعت نماز شب و دو ركعت نماز شفع و يك ركعت نماز وتر بخواند و در قنوت وَتر 70 مرتبه استغفار كند، خداوند او را از عذاب قبر و از عذاب آتش نجات مي‌دهد و «عمرش را در دنيا طولاني» مي‌كند و در زندگي اقتصادي خداوند به او وسعت و گشايش ميدهد و در هر خانه‌اي كه در آن نماز شب خوانده شود، آن خانه براي مردم آسمان روشنايي مي‌دهد همانطوريكه ستارگان آسمان براي مردم  روي زمين روشنايي مي‌بخشند».